HomeCfP/TopicsSubmissionRegistrationProgrammeFundingSponsorsCommitteesVenueSocial Events

  Programme
Tutorials
Special Sessions
 WORLDCOMP
 

DMIN'16 Conference Programme/Schedule

 

                     DMIN'16 CONFERENCE SCHEDULE

      The 2016 International Conference on Data Mining (DMIN'16)

There are a number of other sessions (not listed as part of DMIN'16 in
this schedule) that are of potential interest to DMIN'16 participants
(sessions belonging to other joint conferences.) Therefore, you are
encouraged to also check the schedules of other joint conferences. In
particular, some sessions in ABDA (Big Data Analytics), EEE (e-Learning),
ESCS (Cyber-physical Systems), FECS (Education), HIMS (Health
Informatics), ICAI (Artificial Intelligence), ICOMP (IoT), IKE
(Information & Knowledge Engineering), and SAM (Security) conferences
discuss topics that are within the scope of DMIN'16; these have been
scheduled so that selected DMIN'16 groups/attendees can also participate
in them.

Note that each conference is divided into a number of topical sessions.
These sessions are not necessarily scheduled in the same room/location.
Therefore, conference attendees are to check the location of the
session(s) they wish to attend; The conference room numbers (Locations)
appear in this document.

=======================================================================
July 24 July 24 July 24 July 24 July 24 July 24 July 24 July 24 July 24
=======================================================================

03:00p - 07:00p:  REGISTRATION (Second Floor, Conference Lobby: 1-5)


=======================================================================
July 25 July 25 July 25 July 25 July 25 July 25 July 25 July 25 July 25
=======================================================================

07:00a - 05:00p:  REGISTRATION (Second Floor, Conference Lobby: 1-5)


08:45 - 09:00am:  CONGRESS OPENING REMARKS - July 25, Monday:
                  Prof. Hamid R. Arabnia (Chair, Steering Committee & Coordinator)
                  Department of Computer Science, University of Georgia, USA;
                  Editor-in-Chief, The Journal of Supercomputing (Springer);
                  Fellow, Center of Excellence in Terrorism, Resilience,
                  Intelligence & Organized Crime Research (CENTRIC).
                  (LOCATION: East Ballrooms 7, 8, & 9)

09:05 - 10:00am:  KEYNOTE LECTURE 1 - July 25, Monday:
                  SEARCH FOR EXTRATERRESTRIAL LIFE IN OUR SOLAR SYSTEM
                  Dr. Firouz Naderi
                  Former director of Solar System Exploration at NASA's JPL -
                  Oversaw robotic spacecraft dispatched to all corners of the
                  solar system; Prior position: NASA's Program Manager for
                  Mars Exploration; Recipient of NASA's outstanding Leadership
                  Medal and NASA's Distinguished Service Medal (NASA's highest
                  award); In appreciation of his contributions, The
                  International Astronomical Union (IAU) and NASA/JPL has named
                  an asteroid "Naderi" after his name.
                  (LOCATION: East Ballrooms 7, 8, & 9)

10:05 - 11:00am:  KEYNOTE LECTURE 2 - July 25, Monday:
                  DATA SCIENCE FOR HIGH DIMENSIONAL DATASETS
                  Prof. Alfred Inselberg
                  Tel Aviv University, Israel; University of California,
                  Los Angeles (UCLA); University of Southern California (USC);
                  Senior Fellow at the San Diego Supercomputing Center,
                  California, USA. Author of "Parallel Coordinates: VISUAL
                  Multidimensional Geometry"; his work is praised by
                  Stephen Hawking among many others.
                  (LOCATION: East Ballrooms 7, 8, & 9)

11:05 - 11:40am:  KEYNOTE LECTURE 3 - July 25, Monday:
                  INDUSTRIAL BIG DATA AND SMART ASSETS: THE FOURTH INDUSTRIAL
                  REVOLUTION BY THE MEANS OF DEATH AWARENESS CAPABILITIES
                  Prof. Diego Galar
                  Division of Operation and Maintenance Engineering,
                  Lulea University of Technology, Sweden; Coordinating several
                  H2020 projects in cyber physical systems, Industry 4.0, IoT
                  and industrial Big Data.
                  (LOCATION: East Ballrooms 7, 8, & 9)

11:40a - 01:20p:  LUNCH (On Your Own)


01:20 - 01:40pm:  DMIN Opening Remarks
                  Dr. Robert Stahlbock
                  (LOCATION: Ballroom 1)

01:40 - 02:40pm:  INVITED TALK
                  Mining Smartphone and Smartwatch Sensor Data: Activity
                  Recognition, Biometrics, and Beyond
                  Dr. Gary M. Weiss; Director of Wireless Sensor Data Mining
                  (WISDM) Lab, Department of Computer and Information Science,
                  Fordham Univesity, Bronx, New York, USA
                  (LOCATION: Ballroom 1)

02:40 - 03:00pm:  Strategies for Distributed Curation of Social Media Data
                  for Safety and Pharmacovigilance
                  Casperson Tim, Jeffery Painter, Juergen Dietrich
                  GlaxoSmithKline, USA

03:00 - 03:20pm:  MINI-POSTER SESSION A-DMIN
                  (INCLUDES POSTER + SHORT & POSITION PAPERS)
                  July 25, 2016 (Monday)
                  (LOCATION: Hallways of Ballrooms 1-5)

                  O.  Real-Time Classification of User Clicked News for Category
                      Proportion Adjustable News Recommendation
                      Zhegao Piao, Seong Joon Yoo, Yeong Hyeon Gu
                      Department of Computer Engineering, Sejong University,
                      Seoul, Korea
                  O.  ...


SESSION 1-DMIN:   REAL-WORLD DATA MINING APPLICATIONS, CHALLENGES, &
                  PERSPECTIVES I 
                  July 25, 2016 (Monday); 03:20pm - 06:00pm
                  Chairs: Dr. Mahmoud Abou-Nasr, Dr. Robert Stahlbock, and
                          Dr. Gary M. Weiss
                  (LOCATION: Ballroom 1)

03:20 - 03:40pm:  Merging Event Logs for Process Mining with Hybrid Artificial
                  Immune Algorithm
                  Yang Xu, Qi Lin, Martin Zhao
                  South China University of Technology, P. R. China;
                  Mercer University, Georgia, USA

03:40 - 04:00pm:  Oil Direction Forecasting with Decision Trees and Support
                  Vector Machines: Are Two (AI) Minds Better
                  Mary Malliaris
                  Loyola University, Chicago, Illinois, USA

04:00 - 04:20pm:  Strategies for Distributed Curation of Social Media Data
                  for Safety and Pharmacovigilance
                  Casperson Tim, Jeffery Painter, Juergen Dietrich
                  GlaxoSmithKline, USA
04:20 - 04:40pm:  Detecting Mass Emergency Events on Social Media: One
                  Classification Problem or Many?
                  Viktor Pekar, Jane Binner, Hossein Najafi
                  University of Birmingham, Birmingham, United Kingdom

04:40 - 05:00pm:  Zonification of Heavy Traffic in Mexico City
                  Ruben F.Estrada-S., Alejandro Molina, Adriana Perez-Espinosa,
                  Araceli L.Reyes-C, Jose L.Quiroz-F., Emilio Bravo-G.
                  Universidad Autonoma Metropolitana CONABIO, Mexico

05:00 - 05:20pm:  Using Machine Learning Algorithms to Improve the Prediction
NO SHOW           Accuracy in Disease Identification: An Empirical Example
                  Yong Cai
                  IMS Health, USA

05:20 - 05:40pm:  Random Under-sampling Ensemble Methods for Highly Imbalanced
NO SHOW           Rare Disease Classification
                  Dong Dai, Shaowen Hua
                  IMS Health, USA;  La Salle University, Philadelphia,
                  Pennsylvania, USA

05:40 - 06:00pm:  Clustering Daily Patterns Of Solar Radiation Time Series
                  Giuseppe Nunnari, Silvia Nunnari
                  Dipartimento di Ingegneria Elettrica, Elettronica ed
                  Informatica, Universita degli Studi di Catania, Italy


06:00 - 09:00pm:  TUTORIALS + PANEL DISCUSSIONS + ADDITIONAL INVITED LECTURES
                  (Please see the lists at the begining of the program book for details)
                  In particular, the following is arranged for DMIN'16 participants.

                  Industrial Big Data: The door to prescriptive analytics
                  (Duration: 90 minutes including Q & A)
                  Prof. Diego Galar
                  Division of Operation and Maintenance Engineering,
                  Lulea University of Technology, Sweden
                  (LOCATION: Ballroom 1)


08:30 - 11:30pm:  CONFERENCE RECEPTION DINNER / SOCIAL
                  July 25 - Monday; 08:30pm - 11:30pm
                  (LOCATION: Ballrooms 2-5)


=======================================================================
July 26 July 26 July 26 July 26 July 26 July 26 July 26 July 26 July 26
=======================================================================

7:00am - 5:00pm:  REGISTRATION (Second Floor, Conference Lobby: 1-5)


08:00 - 10:20am:  During this period, DMIN'16 attendees are encouraged to
                  participate in sessions belonging to ABDA (Big Data
                  Analytics), EEE (e-Learning), ESCS (Cyber-physical Systems),
                  FECS (Education), HIMS (Health Informatics), ICAI
                  (Artificial Intelligence), ICOMP (IoT), IKE (Information &
                  Knowledge Engineering), and SAM (Security) conferences.
                  These sessions discuss topics that may be of interest to
                  the DMIN'16 attendees.

10:20 - 10:40am:  BREAK


SESSION 2-DMIN:   SEGMENTATION, CLUSTERING, ASSOCIATION + WEB, TEXT,
                  MULTIMEDIA MINING + SOFTWARE
                  Chairs: Dr. R. Stahlbock, Gary M. Weiss
                  July 26, 2016 (Tuesday); 10:40am - 12:20pm
                  (LOCATION: Ballroom 1)

10:40 - 11:00am:  String Vector Based AHC as Approach to Word Clustering
                  Taeho Jo
                  Department of Computer and Information Communication
                  Engineering, Hongik University, Sejong, South Korea

11:00 - 11:20am:  Integrating Sequential Pattern Mining Techniques and Support
                  Vector Machines for Sequence Classifica
                  Chieh-Yuan Tsai, Yu-Yu Yao
                  Yuan Ze University, Taiwan

11:20 - 11:40am:  Common Sense Knowledge, Ontology and Text Mining for
                  Implicit Requirements
                  Onyeka Emebo, Aparna S. Varde
                  Montclair State University, Montclair, New Jersey, USA

11:40 - 12:00pm:  Detecting Change in News Feeds Using a Context Based Graph
                  Lenin Mookiah, William Eberle, Maitrayi Mondal
                  Tennessee Technological University, Tennessee, USA;
                  Sunworks Consultants Private Limited, USA

12:00 - 12:20pm:  Robust Speaker Recognition in the Presence of Speech Coding
                  Distortion for Remote Access Application
                  Robert W. Mudrowsky, Ravi Ramachandran, Umashanger Thayasivam,
                  and Sachin S. Shetty
                  Rowan University, New Jersey, USA

12:20 - 01:20pm:  LUNCH (On Your Own)

01:20 - 01:40pm:  FREE SLOT


01:40 - 02:40pm:  INVITED TALK
                  Data Science: Where Academia Meets Commerce
                  Dr. Peter Geczy; National Institute of Advanced Industrial
                  Science and Technology (AIST), Japan
                  (LOCATION: Ballroom 1)

02:40 - 03:00pm:  FREE SLOT


03:00 - 03:40pm:  POSTER SESSION B-DMIN
                  (INCLUDES POSTER + SHORT & POSITION PAPERS)
                  July 26, 2016 (Tuesday)
                  (LOCATION: Hallways of Ballrooms 1-5)


SESSION 3-DMIN:   REGRESSION AND CLASSIFICATION
                  Chairs: Dr. Diego Galar, Dr. Robert Stahlbock, Dr. Gary M. Weiss
                  July 26, 2016 (Tuesday); 03:40pm - 06:00pm
                  (LOCATION: Ballroom 1)

03:40 - 04:00pm:  A Cross-validation Method for Linear Regression Model Selection
                  Jingwei Xiong, Junfeng Shang
                  Bowling Green State University, Bowling Green, Ohio, USA

04:00 - 04:20pm:  Convolutional Neural Net and Bearing Fault Analysis
                  Dean Lee
                  SPAWAR Systems Center Pacific, San Diego, California, USA

04:20 - 04:40pm:  Mixtures of Polynomials for Regression Problems
                  Rafael Rumi, J. Carlos Luengo
                  University of Almeria, Almeria, Spain

04:40 - 05:00pm:  Predictive Modeling for Student Retention at at St. Cloud
                  State University (SCSU)
                  Hasith Dissanayake, David Robinson, Al-Azzam Omar
                  Saint Cloud State University, Saint Cloud, Minnesota, USA

05:00 - 05:20pm:  The Generalized Shortest Path Kernel for Classifying
                  Cluster Graphs
                  Hermansson Linus
                  Tokyo Institute of Technology, Japan

05:20 - 05:40pm:  Combining Ensembles
                  Ulf Johansson, Henrik Linusson, Tuve Lofstrom, Cecilia Sonstrod
                  University of Boras, Sweden

05:40 - 06:00pm:  Named Entity Recognition in Affiliations of Biomedical Articles
                  Using Statistics and HMM Classifiers
                  Jongwoo Kim, George R. Thoma
                  National Library of Medicine, National Institutes of Health,
                  Maryland, USA

06:00 - 08:30pm:  TUTORIALS + DISCUSSIONS
                  (Please refer to the lists at the begining of the program
                  book for details)
                  In particular, the following is arranged for DMIN'16 participants:

                  Predicting with Confidence
                  (Duration: 120 minutes)
                  Dr. Ulf Johansson, Department of Computer Science and Informatics
                  Jonkoping University, Sweden
                  (LOCATION: Ballroom 1)


=======================================================================
July 27 July 27 July 27 July 27 July 27 July 27 July 27 July 27 July 27
=======================================================================

7:00am - 5:00pm:  REGISTRATION (Second Floor, Conference Lobby: 1-5)


SESSION 4-DMIN:   DATA SCIENCE AND DATA SERVICES I
                  Chairs: Dr. Mahmoud Abou-Nasr, Dr. Peter Geczy,
                          Dr. Robert Stahlbock, Dr. Gary M. Weiss
                  July 27, 2016 (Wednesday); 08:00am - 10:20am
                  (LOCATION: Ballroom 1)

08:00 - 08:20am:  DL4MD: A Deep Learning Framework for Intelligent
                  Malware Detection
                  Yanfang Ye, William Hardy, Lingwei Chen, Shifu Hou, Xin Li
                  West Virginia University, West Virginia, USA

08:20 - 08:40am:  Skill Identification Using Time Series Data Mining
                  Toshiyuki Maeda, Masumi Yajima
                  Hannan University, Japan;  Meikai University, Japan

08:40 - 09:00am:  Internet of Things Technologies to Rationalize the Data
                  Acquisition in Industrial Asset Management
                  Sini-Kaisu Kinnunen, Antti Yla-Kujala, S. Marttonen-Arola,
                  Timo Karri, David Baglee
                  Lappeenranta University of Technology, Finland;
                  University of Sunderland, United Kingdom

09:00 - 09:20am:  Efficient Algorithms for Mining DNA Sequences
                  Mao Guojun
                  Central University of Finance & Economics, P. R. China

09:20 - 09:40am:  Self-Organizing Map Convergence
                  Robert Tatoian, Lutz Hamel
                  Department of Computer Science and Statistics,
                  The University of Rhode Island, Rhode Island, USA

09:40 - 10:00am:  Approximation Algorithms for D-hop Dominating Set Problem
                  Alina Campan, Traian Marius Truta, Matthew Beckerich
                  Northern Kentucky University, Kentucky, USA

10:00 - 10:20am:  Inter-correlative Histogram Feature and Dimension Reduction
                  for CBMR
                  Vinoda Reddy, P. Suresh Varma, A. Govardhan
                  JNTUH College of Engineering Hyderabad, Telangana, India; Adikavi
                  Nannaya University, Rajahmundry, India; SIT, Karnataka, India

10:20 - 10:40am:  BREAK


SESSION 5-DMIN:   DATA SCIENCE AND DATA SERVICES II
                  Chairs: Dr. Mahmoud Abou-Nasr, Dr. Peter Geczy,
                          Dr. Robert Stahlbock, Dr. Gary M. Weiss
                  July 27, 2016 (Wednesday); 10:40am - 12:20pm
                  (LOCATION: Ballroom 1)

10:40 - 11:00am:  Best Practices in Measurements for Asset Characterization
                  in Complex Engineering Systems
                  Gaspari Antonella, Giulio D'Emilia, Diego Galar
                  University of L'Aquila IT, Italy;
                  Lulea University of Technology, Lulea, Sweden

11:00 - 11:20am:  FREE SLOT 
11:20 - 11:40am:  Gene Selection from Microarray Data for Age-related Macular
                  Degeneration by Data Mining
                  Yuhan Hao, Gary Weiss
                  Fordham University, New York, USA

11:40 - 12:00pm:  An Application of Data Mining in Energy Industry
                  Jongsawas Chongwatpol
                  NIDA Business School, Thailand

12:00 - 12:20pm:  Rating Topic Mixture: Modeling Item Features for Recommendation
                  Yingzhai, Jing Peng, Chenyu Zhai, Jing Qiu
                  Department of Information Technology, Hebei University of
                  Economics and Business, Hebei, P. R. China;  Department of
                  Information Science and Technology, Hebei University of Science
                  and Technology, Hebei, P. R. China;  Wittenberg University,
                  Springfield, Ohio, USA

12:20 - 01:20pm:  LUNCH (On Your Own)


01:20 - 05:40pm:  During this period, DMIN'16 attendees are encouraged to
                  participate in sessions belonging to ABDA (Big Data
                  Analytics), ESCS (Cyber-physical Systems), FECS (Education),
                  HIMS (Health Informatics), ICAI (Artificial Intelligence),
                  IKE (Information & Knowledge Engineering), and SAM
                  (Security) conferences. These sessions discuss topics that
                  may be of interest to the DMIN'16 attendees.


05:40 - 08:30pm:  TUTORIALS + DISCUSSIONS
                  (Please refer to the lists at the begining of the program
                  book for details)


=======================================================================
July 28 July 28 July 28 July 28 July 28 July 28 July 28 July 28 July 28
=======================================================================

7:00am - 3:00pm:  REGISTRATION (Second Floor, Conference Lobby: 1-5)

08:00a - 03:00p:  During this period, DMIN'16 attendees are encouraged to
                  participate in sessions belonging to EEE (e-Learning),
                  ESCS (Cyber-physical Systems), FECS (Education), HIMS
                  (Health Informatics), and ICAI (Artificial Intelligence)
                  conferences. These sessions discuss topics that may be
                  of interest to the DMIN'16 attendees.

03:00 - 03:20pm:  BREAK

03:20 - 03:40pm:  CLOSING & FAREWELL 

						

 

 

DMIN'15DMIN'14

DMIN'13DMIN'12

DMIN'11DMIN'10

DMIN'09DMIN'08

DMIN'07DMIN'06

 

FAQ

Can I chair a Session?
If you would like to support DMIN by chairing a session, please contact the DMIN organizers.

Contact

Robert Stahlbock
General Conference Chair

E-mail: conference-chair@dmin-2015.com


Robert Stahlbock, Sven F. Crone,  Gary M. Weiss

Programme Co-Chairs

E-mail: programme-chair@dmin-2015.com

 

This website is hosted by the Lancaster Centre for Forecasting at the Department of Management Science at Lancaster University Management School.

 

 

 

  2002-2016 BI3S-lab - All rights reserved - The Lancaster Centre for Forecasting@ www.forecasting-centre.com - last update: 27.07.2016 - Questions, Comments and Enquiries via eMail